Dana Etinin Izgaralık Bölümleri

06 Temmuz 2020
Dana Etinin Izgaralık Bölümleri

Pirzola, dana etinin ızgaralık bölümleri arasında en sık tercih edilen kısımdır. Mangal ve ızgara yaparken çok sık kullanılır.

Başta pirzola olmak üzere dana etinin ızgaralık bölümleri olarak tercih edilen bölgeler neredeyse hayvanın tamamıdır. Çünkü kolay pişirilebilmesinin yanı sıra lezzetini de sürdürmesi önemli bir özellik olarak dikkat çekmektedir.  

Dana etini pişirirken genelde taze biberiye, kekik gibi baharatlar ile zeytinyağı kullanılır. Etin yanmaması için zeytinyağı fırça yardımıyla sürülür. Bu şekilde bir çok parçanın iyi pişmesi mümkün olur. Lezzetli bir et için marine ederken kullanılan malzemeler oldukça önemlidir.

Pirzola Nasıl Pişirilir?

Pirzola dana etinin ızgaralık bölümleri olarak en leziz seçimlerden biridir. Dananın sırt kısmından elde edilen ve kaburgadan sıyrılmadan kemiklerin düzgünce kesilmesiyle elde edilen bu kısım, dana etinin en yumuşak kısımlarından biridir. Döküm tava, ızgara ya da fırında pişirilmesi mümkündür.

Yüksek ısıdaki ızgaraya mühürleme yöntemiyle önlü arkalı birer dakika pişirilen pirzola, sonrasında 5 dakika boyunca önlü arkalı pişirilir. Pişirme derecesine göre  süre tutabilirsiniz. Izgaradan aldıktan sonra deniz tuzuyla tuzlayacağını eti en az 5 dakika dinlendirdikten sonra tüketebilirsiniz. Eğe eti döverseniz, suyunu kaybedecek ve sert olacaktır. Bu yüzden sadece ideal kalınlıkta keserek maşa ile çevirerek pişirin.

Izgara Köfte

Geleneksel bir lezzet olan köfte dana etinin ızgaralık bölümleri arasındaki döşün, kuzu döşüyle karıştırılması sonucu elde edilen kıymadan üretilir. Kıymanın baharatlarla karıştırılması sonucu elde edilen köfte ızgara şeklinde yapıldığında iyice pişecektir. Bunun için ekstra bir marinasyon süreci gerekmez. Ancak çevirerek pişirmek etin içinin çiğ kalmasını önleyecektir.

Izgara Döş

Daha fazla et tüketmek istediğinizde dana döş tercih edebilirsiniz. Yumuşak ve lezzetli bir et sunumu yapmak istediğinizde sebze sote ya da hafif pişmiş sebzelerle ızgara döşünüzü yapabilirsiniz. Mühürleme süresini 1,5 dakikaya çıkararak etin 6-7 dakika pişmesi sonucu etiniz kıvama gelecektir. Dana etinin lezzetli ve yumuşak olması için etinizi dövdürmeyin ve en az 1 saat marinasyon uygulayın. İdeal olarak 4-12 saatlik marinasyonlar etinizin lezzetini arttıracaktır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.