Et Pişirme Teknikleri

17 Haziran 2020
Et Pişirme Teknikleri

Doğru pişirme teknikleriyle siz de leziz bir akşam yemeği yapabilirsiniz.

Türk mutfağında popüler olan et yemeklerini yaparken et pişirme teknikleri konusunda bilgi sahibi olmak önemlidir. Dışı pişen içi çiğ kalan köfteler, kuruluktan lezzetini yitiren etler oldukça sıkıntılı sunumlar yapmanıza neden olabilir. 

Izgaralık et olarak tüketilen et çeşitleri, %75 oranında su içerir. Suyunu kaybeden etler lezzetini de kaybeder. Bu yüzden etin yapısındaki su, gerek besleyicilik gerekse lezzet açısından önemlidir. Suyunu kaybeden etin yumuşak kalması da mümkün olmayacaktır.  

Etin tercih edileceği sunuma göre satın alınması gerekir. Mesela ızgara için etin antrikot bölümünü tercih etmeniz gerekiyor. Antrikot ve bonfile ızgara için idealdir. Tencerelik yemekler için de but kısımlarını tercih edebilirsiniz. Kol ve karın bölgesi kebap ve kıyma için, gerdan bölgesi de haşlama çin son derece uygun seçimlerden olacaktır. Aynı şekilde incikleri de haşlama olarak kullanmanız mümkündür.

Izgaralık Et Nasıl Pişirilir?

Izgaralık et için öncelikle mühürleme tekniğini kullanmanız gerekecektir. Kızgın bir tavada dört tarafını mühürleyeceğiniz etin suyunu kaybetmemesi için bu aşama çok önemlidir. Et donduruldukça suyunun azalacağını bilmelisiniz. 

Klasik ızgaralık et pişirme teknikleri için etinizi 2-3 cm kalınlığında kestirmelisiniz. Marine süreci olmazsa olmazdır. Çünkü ete lezzetini katacak malzemenin bir araya gelmesi ve ete karışması için marine edilmesi gerekir.

Limon suyu, salça ve baharat, taze otlar, zeytinyağı ve deniz tuzu gibi malzemelerle kendi özel marinasyon sürecini başlatabilirsiniz. İdeal olarak 12 saat olan marine süreci minimum 1 saat olmalıdır. Pişirmeden yarım saat önce dolaptan çıkardığınız eti, ızgara alın ve kendi yağında pişirin. 

Oldukça kısa sürede etin pişirilmesi mümkün olacaktır. Eti kestiğinizde içi pembeyse az pişmiş olacak ve suyunu muhafaza edecektir. Orta ya da çok pişmiş et için mühürleme sürelerini uzatmanız gerekecektir. Izgara, tava ya da fırında aynı şekilde pişirme yapabilirsiniz. 

Tencerelik Et Pişirme Teknikleri

Yemeklik daha doğrusu tencerelik et pişirmek birçok kişinin tercih ettiği gibi düdüklü tencerede gerçekleşebilir. Düdüklü tencerede kendi suyuyla kavrulan etin üzerine biraz su ekleyerek 40 dakikada lokum kıvamına gelmesini sağlayabilirsiniz. Tavada yapacağınız kuşbaşı etleri de önceden marine ederek çevirip, suyla kapatabilirsiniz. Et pişirme teknikleri öncelikle etin sertleşmesini önlemek üzere uygulanmalıdır. Bunun sağlanması için tuzlamadan önce pişirme işleminin gerçekleşmesi gerekecektir. 

Et Kaç Derecede Pişer?

Teknik olarak, canlı hayvanın proseslerden geçirilmesi sonucu besleyici bir protein gıdasına dönüştürülmesi et adını verdiğimiz gıdayı oluşturuyor. Kesim aşamasından başlayarak, soğuk hava depolarında muhafaza edilmesine kadar geçen birçok süreç etin taze olarak tüketiciye ulaşması için önemlidir. Genel olarak tavsiye edilen et saklama koşulları şu şekildedir:

  • Çok az pişmiş, hafif  kanlı et için sıcaklık 40 derece altında olmalıdır. 
  • Az pişmiş et 50 derecede pişer
  • Az-Orta pişmiş et 52 derecedir

Az pişmiş etleri önlü arkalı 1,5 dakika mühürledikten sonra pişirin. Ortalama 3 dakikada etiniz hazır olacaktır. 

  • Orta pişmiş et için 57 derecede 4’er dakikalık mühürleme gerekir, 8 dakikada pişer
  • Orta-İyi pişmiş etimizi 63 derecede pişiriyoruz. 5 dakika mühürledikten sonra 10 dakikada hazır olacaktır
  • İyi pişmiş etimizi de 70 dereceyi geçmeyen sıcaklıkta pişiriyoruz. 7 dakikalık mühürleme sonrasında 15 dakikalık pişirme yeterli olacaktır. 

Etinizi 70 derece ve üzerinde pişirmemelisiniz. Bu durumda et yanar ve besin değerini kaybeder. 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.