Evde Et Nasıl Muhafaza Edilmeli ?

13 Haziran 2020
Evde Et Nasıl Muhafaza Edilmeli ?

Evde et nasıl muhafaza edilmeli sorusuna cevap arıyorsanız muhtemelen Kurban Bayramı yaklaşıyor olmalı!

Eğer online et siparişi vermeye karar verdiyseniz, evde et saklamak sizin için dert olmayacaktır. Günlük olarak yenilenen stoklarımızdan taze et siparişlerinizi İstanbul içinde teslim ediyoruz. Evde et muhafaza etmek konusunda birçok kişi hatalı saklama ve yanlış sıcaklık dereceleri nedeniyle sıkıntı yaşar. Uzun süre sakladığınız kıyma, ilk günkü lezzetini kaybedebilir, yanlış sakladığınız etler bakteri üreterek sağlığınıza zarar verebilir. Bu gibi birçok durum söz konusu olduğunda hangi eti ne şekilde saklamanız gerektiğini iyi bilmeniz gerekir. 

  • Kuşbaşı, bonfile ve biftek türündeki etleri 3-5 gün 
  • Kıyma ve sakatatlar 2,5 ay
  • Şarküteri ürünleri son kullanma tarihine kadar saklanabilir. 

Yakın zamanda kullanmayacağınız etleri dondurucuya koymanız ve aylarda bekletmeniz, herhangi bir yarar sağlamayacaktır. Birçok et kısa sürede bozulup lezzetini yitirmektedir. Saklama koşullarını yaratırken sakladığınız kaplar ve porsiyonlar da önemlidir. 

Dondurucuda Et Saklama Koşulları

Cam, çelik ya da plastik kaplarda saklayacağınız etler sulanmaz. Sitemizden et siparişi verdiğinizde soğuk zincir koşullarında teslim edilen ürünlerinizi hemen kulanacaksanız buzdolabında bekletmeniz yeterli olacaktır. Ancak hemen tüketmeyecekseniz, soğuk zinciri bozmadan devam edebilirsiniz. 

Köfteleri saklarken, birbirlerinden ayrı olarak buzdolabı poşetlerinde porsiyonlayabilirsiniz. Hem kolay donar ve çözülürler hem de birbirlerine yapışmazlar. Etleri buzdolabı bölmesinde çözdürerek dışarı çıkarmalısınız. Donmuş eti sıcak suyun içinde ya da oda sıcaklığında çözmemelisiniz. Çözdüğünüz eti de tekrar dondurmamalısınız.

Kurban Eti Nasıl Saklanır?

Kurban etinin saklanması süreci de oldukça önemlidir. Çok fazla et varsa, belirli bölümlere ayrılıp porsiyonlayarak saklamanız gerekir. Ancak kesimden sonra bu işlem yapılmaz. Etin en az 5 saat dinlenmesi gerekir. Bu süreç içinde gereken hazırlıkları yaparak, pişirip ya da pişirmeden saklama sürecini başlatabilirsiniz. Et siparişi verip sonrasında dondurucuya kaldırdığınız etleri nasıl ki dondurup çözdürmüyorsanız kurban etini de bu şekilde kullanmamanız gerektiğini bilmelisiniz. 

Etinizi fazla yağ ve kemiğinden arındırarak, küçük paketler halinde saklayabilirsiniz. Gerdan etini kemikli biçimde saklamak, but ya da kolda kuşbaşı çıkarmak, kaburga kısmından pirzola çıkarmak mümkündür. Ancak bu konuda deneyimli değilseniz, biz bu işlemleri sizin yerinize entegre et tesislerimizde hijyen standartlarına uygun olarak gerçekleştirebiliriz. 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.