Kuzu Etinin Izgaralık Bölümleri

05 Haziran 2020
Kuzu Etinin Izgaralık Bölümleri

Kuzu Etinin Izgaralık Bölümleri

Kuzu etinin ızgaralık bölümleri, Anadolu ve istanbul şehir mutfağında çok sık tercih edilir ve özel yemeklerin vazgeçilmezidir. 

Kuzu eti ızgara olarak  İstanbul mutfağı başta olmak üzere Batı Marmara, Doğu Anadolu ve  ülke genelinde son derece sık tüketilir. Başta pirzola olmak üzere birçok sunum şekliyle tüketilen bu et çeşitleri, hayvanın üst bölümlerinden elde edilir. Kuzu etini kullanarak ızgara, fırın ve mangal şeklindeki pişirme teknikleriyle çok sayıda farklı kombin yapacağınız lezzetler oluşabilir. 

Kuzu eti, diğer etlerden renk olarak farklıdır. Çünkü etin rengi pembedir. Ağır bir kokusu olduğu için bazı mutfak kültürlerinde kuzu eti pek tercih edilmez. Güney Asya ve Ortadoğu ülkelerinde sıkça tüketilir. Dana etinden daha sert ve yağlıdır. Kuzu eti, koyun etiyle çok sık karıştırılır. Bunu alıcının fark etmesi pek de kolay değildir. Bu yüzden ayırt edilebilirlik açısından önemli olan husus, güvenilir bir kasaptan temin edebilmenizdir. 

Kuzu etinin genel özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Açık pembe bir renk, yaşına göre kahverengiye döner
  • İnce ve homojen görünüme sahiptir
  • Sulu görünümü vardır
  • Sert ve homojen bir yağ oranına sahiptir
  • Koyun etiyle karıştırılabilir bu yüzden güvenilir bir kasaptan alınmalıdır

Kuzu eti dana etiyle karıştırıp kıyma şeklinde çekilerek yöresel kebap çeşitlerin oluşturmaktadır. Kuyruk yağı da eklenerek Adana, Urfa gibi kebap çeşitleri yapılabilir. 

Kuzu Pirzola

En sık kullanılan kuzu eti ızgara pirzola şeklinde olan kemikli ettir. Kuzu kafes bölümünün üst kısmından elde edilir. But, gerdan ve kol çıkarıldıktan sonra et kaburga kemiklerinden alınır. Tek tek çıkarılarak satılır. Kuzunun lezzeti yaşına, beslenme şekline ve kesme şekline göre değişmektedir. Uygun olmayan kesim şeklinde kuzudan lezzet almak mümkün olmayacaktır. Izgara en ideal pişirme şeklidir. Az yağlı tavada kızartılıp pişirilmesi de tercih edilmektedir. 

Kuzu Fileto

Pirzoladan sonra en değerli ve en çok tercih edilen kısım fileto kısmıdır. Lezzet açısından en iyi bölgedir. Çünkü hareketsiz olan kısımlardan, sırttan alınır. Bonfile olarak da geçer ve pirzola ile but arasında kalmaktadır. Izgara, kızartma, haşlama ve fırınlama şeklinde tüketilebilir. Fileto ile yapılabilecek el iyi alternatif, kuzu rostodur. Fırında pişirilmesi ideal bir sonuç alınmasını sağlayacaktır. 

Kuzu Kaburga

Pirzolanın altındaki bölüm kaburga kısmıdır. Göğüs kafesi kemiklerinden oluşan bu bölgedeki et yumuşak ve az yağlıdır. Haşlama ve kapama olarak kullanılabilir. Aynı zamanda ızgara için de tercih edilen bir bölgedir. 

Kuzu But

Kafes bitiminden başlayıp, arka bacaklara kadar uzanan kısımdır. Kuzu külbastı ve kuzu şiş bu yemeklerden yapılır. Kuzu eti ızgara ya da kuzu külbastı şeklinde yapılır. Kuzu şiş de bu bölgeden alınan butlarla yapılır. Farklı yemekler de yapılabilir. Özellikle haşlama ve ızgara şeklindeki yemeklerin kullanılması tercih edilebilir. 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.