Marine Edilmiş Et Nedir?

16 Haziran 2020
Marine Edilmiş Et Nedir?

Marine edilmiş et, birçok kişinin yoğurt ve salçalı suyla gerçekleştirdiği etin pişirilmeye hazırlık süreci olarak bilinir. 

Marine edilmiş et demek, etin pişirilmeye hazır olması demektir. Dünya mutfaklarında önemli bir yeri olan marinasyon, mutfak kültürüne ve damak zevkine göre değişmektedir. Kırmızı ve beyaz et grupları farklı şekilde marine edilirler. Kırmızı etin marinasyon sürecinde birçok farklı lezzet bir arada kullanılabilir. Sirke, soya soyu, şarap, hardal, barbekü sos, salça, yoğurt, süt, zeytinyağı, taze otlar, konyak gibi farklı malzemelerin kombinlenmesiyle etlerin marine edilmesi mümkün olur.  

Marine edilmiş et, her zaman daha lezzetli ve yumuşak olmaktadır. Bu yüzden güvenilir bir kasabınız varsa yapacağınız et yemekleri iyi bir marine ile lezzetini ikiye katlayacaktır. Son derece lezzetli ve özel bir karışım yatan dünyaca ünlü şeflerin en büyük sırrı, marinasyon karışımlarıdır. İyi bir marine edilmiş et yapmak için şef olmanız elbette ki gerekmiyor. Evde de kolayca marine yapabilirsiniz. 

Evde Marine Nasıl Yapılır?

Evde marine yapmak oldukça kolaydır. Lezzet garantili bir sunum istiyorsanız planladığınız menüden bir gün önce etinizi marineye yatırabilirsiniz. Klasik bir kırmızı et marinesi, taze biberiye, taze kekik, deniz tuzu, zeytinyağı ve kırmızı şarap ile yapılabilir. Ayrıca isterseniz şarap yerine sirke de kullanabilirsiniz. Marinasyon sürecinin başarılı bir şekilde işlemesi için geniş bir borcam kullanarak, etleri en fazla 3 cm kalınlığında kesmeye özen göstermelisiniz. 

Birbirinden ayırarak yayacağınız etlerin üzerini stres filmle kapatarak 8 saat ile 1 gün arasında bekletin. Pişirmeden 1 saat önce dolaptan çıkarıp oda sıcaklığına gelmesini bekleyin. Oda sıcaklığına gelen eti kızgın tavada mühürleyin. Daha sonra ne şekilde pişirecekseniz o şekilde servise hazırlayın. 

Baharatla Marine 

Eti lezzetli kılan baharatlardır. Baharatların taze olarak kullanılması ise çok daha büyük bir lezzet katkısı sağlar. Özellikle biberiye, defne ve kekik gibi baharatların taze şekilleri marine için uygundur. Marine edilmiş et önce bu baharatlarla kaplanır. Daha sonra üzerine zeytinyağı ve kaya tuzu eklenebilir. Ancak kaya tuzunu da et piştikten sonra eklemek uygun olur. Etin kalınlığı, pişirme tekniği ve özelliklerine göre marine edeceğiniz etin kullanım şekli değişecektir. 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.