Soğuk Zincir Nedir?

01 Haziran 2020
Soğuk Zincir Nedir?

Soğuk Zincir Nedir? 

Soğuk zincir nedir, hangi gıdalarda zorunludur gibi soruların cevapları genel tüketim maddesi temin eden herkes için merak edilmektedir.

Gıda sektöründe bazı gıdalarda zorunlu olan soğuk zincir, sıkça karşımıza çıkan bir kavramdır. Gıdaların kaliteli, taze ve güvenli bir şekilde tüketiciye ulaşması için ürünlerin soğutulması gerekir. Et ve süt ürünleri, şarküteri ürünleri gibi çok sayıda gıdanın yasal olarak belirlenen sıcaklık değerleri bozulmadan üreticiden tüketiciye ulaştırılması gerekir. Bu durum soğuk zincir olarak ifade edilir. 

Soğuk zincire dahil edilmeyen gıdalar insan sağlığına zararlı bakteriler üreterek, besinlerin bozulmasına neden olur. Üretim, depolama, lojistik ve son kullanıcıya teslimat şeklinde işleyen soğuk zincir sıcaklığı her gıdada farklılık göstermektedir. 

  • Dondurulmuş et ve balık -18 °C
  • Süt ve süt ürünleri en fazla 8 °C
  • Kıyma 2°C
  • Taze et ürünleri en fazla  4°C’de soğutulmalıdır. 

Et Ürünleri İçin Soğuk Zincirin Önemi

Et ürünler kolay bozulabilir ve bakteri ürettikleri için insan sağlığına zararlı bir hal alabilir. Bu yüzden soğuk zincir sistemiyle üreticiden tüketiciye ulaştırılması önemlidir. Hijyenik olmayan şartlarda üremeye başlayan bakteriler, insan sağlığı için yararlı değildir. 

Ürünlerin fiziksel, kimyasal ve tadımsal kalitelerinin bozulmasına neden olan soğuk zincir sistemi, gıda üretimi ve dağıtımı yapılan tüm şirketleri etkilemektedir. Özellikle HACCP ve Gıda Güvenliği prensipleri doğrultusunda sevkiyat süreçlerinin sürdürülmesi gerekmektedir. Bu şekilde son tüketiciye ulaşan gıda “güvenli gıda” olarak adlandırılmaktadır. 

Et ürünlerinde ise bu süreç çok daha büyük bir önem taşımaktadır. Sıcaklık arttığında otomatikman üremeye çalışan bakteriler, gıdanın bozulmasına yol açacaktır. Taze ve uzun süre saklanacak olan etin tazeliğini koruması için soğuk zincir ve kalite kontrol sürecinin sürdürülmesi gerekir. 

Soğuk Zincirin Kırılması

Soğuk zincirin kırılması, tedarik zincirinin hangi aşamasında gerçekleşirse gerçekleşsin o gıdalar artık “güvenli gıda” olmaz. Ciddi bir hassasiyet ve dikkat gerektiren bu süreç, HACCP sisteminin gerekleriyle zorunlu bir takip sürecini getirmiştir. Bu yüzden kontroller ve izlemler sıklıkla uygulanmaktadır. Soğuk zincir tüm dünyada gıda tedarikçilerin en çok önem verdikleri konular arasındadır. Depolardan ölçüm yapılan cihazlara kadar çok sayıda kontrol mekanizması, gıda güvenliğini sağlamak için yasal kurallara uygun olarak hazırlanmaktadır. Tedarik zincirinin herhangi bir mekanizmasındaki aksama, tüm süreci olumsuz etkiler. 

Hangi Et Kaç Derece Sıcaklıkta Saklanmalı?

Teknik olarak, canlı hayvanın proseslerden geçirilmesi sonucu besleyici bir protein gıdasına dönüştürülmesi et adını verdiğimiz gıdayı oluşturuyor. Kesim aşamasından başlayarak, soğuk hava depolarında muhafaza edilmesine kadar geçen birçok süreç etin taze olarak tüketiciye ulaşması için önemlidir. Genel olarak tavsiye edilen et saklama koşulları şu şekildedir:

  • Tavuk Eti %95 oranındaki bağıl nem ve (-1) - (0) derece arasında 7-10 gün
  • Kuzu Eti %90-95 oranındaki bağıl nem ile (-1) - (0) derece arasında 10-15 gün
  • Dana Eti %90 oranındaki bağıl nem ile (-1,5) - (0) derece arasında 3-5 hafta dayanır
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.