Terbiye Nedir, Nasıl Yapılır?

15 Haziran 2020
Terbiye Nedir, Nasıl Yapılır?

Çorbalardan et yemeklerine, dünya mutfaklarının en önemli lezzetlerinde terbiye (meyane) duyarız, peki et terbiye nedir, nasıl yapılır?

Et terbiye ya da çorba için meyane gibi kavramlar size yabancı gelse de, aslında birçok yemekte bilerek ya da bilmeden bu işi yapıyoruz. En açık şekliyle yemeğe kıvam vermek için kullanılan bu kavram, özellikle Fransız mutfağında çok popülerdir. Türk mutfağında da çok sık tercih edilen çorba çeşitlerinde kullanılan meyane, et için kullanılan marine kavramıyla karıştırılabilmektedir.  

Aslında birbirinden çok farklı olmayan bu püf noktaları, yemekleri daha lezzetli hale getirmek ya da kıvam vermek için kullanılır. Bir çeşit sihirli dokunuş diyebileceğimiz terbiye, çorbalarda ve et yemeklerinde farklı şekilde yapılır. 

Çorba Terbiyesi

Çorba ve et terbiye içeriksel malzeme açısından farklıdır. Ekşili çorbalar için standart olarak yumurta, limon suyu ve un kullanılır. Bu karışım yavaşça çorbaya eklenerek kıvam alması sağlanır. Bununla birlikte süt, yoğurt, zerdeçal, zencefil, sirke ve tereyağı kullanılır. Yemeğin niteliğine göre çorba terbiyesi farklılılık gösterebilir. Baharat ve sarımsak eklenebilir, taze otlar kullanılabilir. 

Et Terbiyesi 

Et terbiyesi, zeytinyağı, sarımsak, karabiber, taze biberiye, kekik, kırmızı şarap ve limon suyu kullanılarak yapılır. Salça, farklı baharat türleri ve yoğurt da etin marine edilmesi sırasında kullanılır. Etin pişirme şekli, sunumu ve damak zevkine göre değişecek olan et çeşitlerinde marinasyon işlemleri deniz tuzuyla yapılır. Tuzun son aşamada eklenmesi etin sertleşmemesi açısından oldukça önemlidir. Bu yüzden et terbiyesi yapılırken şefin tercihine göre şekilenen farklı marinasyonlar kullanılabilir. Şarapla marine herkesin tercih edeceği bir tüketim şekli olmasa da dünya mutfaklarında çok sık kullanılır. Yoğurt kullanımı Türk mutfağında çok yaygındır. Ancak Avrupa ve Uzakdoğu mutfağında çok sık tercih edilen bir yöntem değildir. 

Sulu Yemek Terbiyesi

Sulu yemeklerin terbiyesi de oldukça önemlidir. Çünkü yemeğe lezzetini katacak olan sihirli dokunuş terbiyesinde gizlidir. Et terbiye gibi olmayan ama çorba terbiyesi şeklinde de sunulmayan yemeklerde, baharat, sade yağ, tereyağ ve yumurtayla kıvam arttırıcı etki oluşmaktadır. Bazen yoğurt ve süt sulandırmak için kullanılabilir. Yöresel yemeklerde bu tür terbiye şekli daha sık görülmektedir. 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.